E-sport jako byznys: Jaké právní výzvy čekají na herní organizace?
Jak jste se již dozvěděli z našeho předchozího článku na téma e-sport, časy, kdy bylo hraní počítačových her pouze volnočasovou aktivitou pro nadšence, jsou již dávno minulostí. S rozvojem kompetitivní scény a její monetizací také přibývaly právní výzvy, které bylo zapotřebí adresovat. A právě na některé klíčové…
LEX OZE III – další kroky k transformaci české energetiky
Novela energetického zákona známá jako LEX OZE III, která z větší části nabude účinnosti na začátku srpna 2025, přináší několik klíčových změn v oblasti české energetiky. Tyto změny mají cílit zejména na modernizaci a efektivnější využívání obnovitelných zdrojů. Zaměří se na agregaci flexibility, posílení komunitní…
Environmentální trestní činy
Lidský život je bezprostředně determinován stavem životního prostředí, jehož kvalita má přímý vliv nejen na celkovou úroveň života jednotlivce, ale rovněž na jeho délku. Environmentální podmínky tak představují zásadní faktor ovlivňující jak individuální, tak i celospolečenské aspekty života.
Nařízení EUDR proti odlesňování: Co přináší a na koho se vztahuje?
Ačkoli jsme teprve v prvním čtvrtletí roku 2025, dovolte nám představit nové nařízení, které částečně nabude účinnosti 30. prosince tohoto roku. Jedná se o nařízení Evropské unie o dodávání na trh Unie a vývozu z Unie některých komodit a produktů spojených s odlesňováním a znehodnocováním lesů (dále jen „Nařízení EUDR“).…
Antidiskriminační zákon jako fungující příspěvek ke Světovému dni sociální spravedlnosti
I letos jsme si 20.2. připomněli Světový den sociální spravedlnosti, který vyhlásilo OSN již v roce 2007, ovšem lidé si jej připomněli v tento den poprvé až v roce 2009. Základními hodnotami, které tento den připomíná, jsou solidarita a rovnost, tedy základy hodnot každé společnosti.
Představujeme nového partnera v naší advokátní kanceláři: JUDr. Aleš Linhart, Ph.D.
Začátek nového roku se u nás v endors vždy nese ve znamení velkých očekávání.Velká očekávání však nelze naplnit bez skvělých kolegů. Jsme proto nesmírně rádi, že Vám dnes můžeme představit nejnovější posilu našeho týmu, a to na postu z nejvyšších.
Nové požadavky na nastavené systémy odměňování a zaměstnanecké benefity se nezadržitelně blíží aneb „gender pay gap“ nebude nadále již u zaměstnavatelů tolerován
V květnu 2023 byla v rámci EU přijata směrnice, která se primárně zaměřuje na potírání diskriminace, zejména neodůvodněným rozdílem v odměňování mezi muži a ženami. Tento rozdíl se vyjadřuje ukazatelem nazývaným „gender pay gap“ (GPG). Ačkoliv má Česká republika na přijetí odpovídající české právní…
Flexinovela zákoníku práce (část 2.): Přehled dalších důležitých změn, které by vám neměly uniknout!
Zde přinášíme přehled dalších klíčových změn připravované novely zákoníku práce, které by měly přinést větší flexibilitu do pracovněprávních vztahů a reflektovat aktuální potřeby trhu práce.
Co nás čeká v roce 2025? Flexinovela zákoníku práce (část 1.): Delší zkušební doba, ale kratší výpovědní doba ve stanovených případech
Záměrem vládního návrhu tzv. flexinovely zákoníku práce (sněmovní tisk č. 775) je promítnout do zákoníku práce potřeby praxe na moderní pracovní trh a na flexibilitu v pracovněprávních vztazích, u zaměstnanců dále podpořit rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a u zaměstnavatelů alespoň zčásti vyvážit…
Dohody o provedení práce ve víru změn a co aktuálně vlastně platí?
Nejen v roce 2023, ale též v roce 2024 prošly dohody o provedení práce (DPP) několika legislativními změnami, které měly zásadním způsobem ovlivnit jejich fungování. Původně plánované úpravy přinášely nový režim oznámených dohod, avšak nakonec došlo ke změně kurzu. Co tedy aktuálně od 1. 1. 2025 platí?
Přehled klíčových změn v pracovním právu, které přinesl rok 2024 a které jsou již v účinnosti
Rok 2024 přinesl další důležité změny v oblasti pracovního práva, které mají dopad na zaměstnavatele i zaměstnance. Zrušení zaručené mzdy v podnikatelské sféře, možnost samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem a snížení administrativní zátěže při plánování dovolených jsou kroky směrem k větší flexibilitě a modernizaci…
Úspěšně se potýkáme s nástrahami nového stavebního zákona
V endors jsme nedávno úspěšně podali žádost o dodatečné povolení stavby dle nového stavebního zákona. Může to znít triviálně, ale vyhlížené „zjednodušení“ zatím dopadá spíše opačně. Zákon totiž, i po doplnění přechodných ustanovení, nadále trvá na částečném užití elektronických prostředků, což situaci dále…
Bezpečnost výrobků v EU: Zásadní změny pro výrobce, dovozce a prodejce
Dne 13. prosince 2024 nabylo účinnosti nové nařízení Evropské unie 2023/988 o obecné bezpečnosti výrobků, také známé jako GPSR (dále jen „Nařízení“), které přináší zásadní změny na poli spotřebitelského práva a fungování vnitřního trhu. Nařízení bylo přijato především s cílem posílení bezpečnosti výrobků, nastavení…
DEAL ANNOUNCEMENT
Transakční sezóna je i u nás v plném proudu a jsme rádi, že jsme mohli asistovat našemu významnému klientovi, většinovému investorovi, při vyjednávání smluvní dokumentace a uzavření joint venture partnerství pro rezidenční developerský projekt v atraktivní lokalitě pražských Kbel s celkovou hodnotou přes 1 miliardu korun. O…
Pre-Employment Screening
„Pre-Employment Screening“ je běžným nástrojem, kterým zaměstnavatelé mohou zjistit, zda je daný uchazeč o práci tím správným, koho hledají. Proces spočívá v detailním zjišťování informací o takovém uchazeči. Každopádně je třeba mít na paměti mantinely upravené zejména zákoníkem práce a zákonem o zaměstnanosti, které by…
Naše advokátní kancelář se umístila v mezinárodním hodnocení IFLR1000
Je nám ctí a zároveň potěšením podělit se o další významný úspěch. Naše advokátní kancelář se umístila v prestižním mezinárodním hodnocení IFLR1000, v rámci kterého jsou každoročně publikovány ty nejlepší advokátní kanceláře a právníci specializující se na oblast financí a…
Změny v nájemním právu týkající se vyklizení bytu
V polovině roku 2025 by měla vejít v účinnost novela občanského soudního řádu, která po dlouhé době přinese pozitivní změnu pro pronajímatele bytů. Návrh novely obsahuje nový institut rozkazu k vyklizení, který bude možné využít v civilním řízení místo žaloby na vyklizení bytu. V praxi by zavedení této…
Možnost obcí zvýšit koeficient daně z nemovitosti pro konkrétní podniky od 1.1. 2025 opatřením obecné povahy: pro obec složitější, pro podniky větší šance na obranu
Obce dosud mohly zvýšit místní koeficienty daně z nemovitosti pro „jednotlivé části obce“ obecně závaznou vyhláškou. Konsolidační balíček však přinesl na první pohled nenápadnou, přesto podstatnou změnu. Od 1.1. 2025 již obce nemohou stanovit vyšší koeficient pro konkrétní nemovitosti obecně závaznou vyhláškou …
Poslední šance pro společníky: Využijte plného osvobození příjmů z prodeje podílů do konce roku 2024
Od roku 2025 se zavádí strop 40 milionů Kč pro daňové osvobození příjmů z prodeje podílů a cenných papírů. Prodávající by měli jednat rychle, aby využili současných výhodných pravidel osvobození.
Pravidla oddlužení od 1. října aneb jak se rychle zbavit dluhů
Od 1. října 2024 vstupuje v účinnost novela insolvenčního zákona, která zásadně mění podmínky oddlužení. Byť se o změnách hovoří především v souvislosti se zkrácením doby oddlužení z pěti let na tři roky, přináší novela i větší kontrolu nad dlužníky.
Sofiin osmý týden v endors
Sofia, stážistka z UCLA v USA, kterou už dobře znáte z předchozích článků, prožila poslední týden v Praze a naší kanceláři, kde působila v průběhu léta. Své dojmy u nás sdílí na svém blogu. Poslední část si můžete přečíst již nyní!
Sofiin sedmý týden v endors
Sofia, stážistka z UCLA v USA, kterou už dobře znáte z předchozích článků, pokračuje v práci v advokátní kanceláři v Praze. Své zážitky a dojmy z letní stáže u nás sdílí na svém blogu. Sofia už s námi nebude dlouho, neboť její stáž již za týden končí. Sedmou a zároveň předposlední část s jejími zážitky a…
Sofiin šestý týden v endors
Sofia, stážistka z UCLA v USA, kterou už znáte z předchozích článků, pokračuje v práci v advokátní kanceláři v Praze, kde nyní pobývá. Své zážitky a dojmy z letní stáže u nás sdílí na svém blogu. Sofii se působení v ČR pomalu chýlí ke konci. Šestou část s jejími zážitky a zkušenostmi si můžete přečíst již nyní!
Sofiin pátý týden v endors
Sofia, stážistka z UCLA v USA, kterou už znáte z předchozích článků, pokračuje v práci v advokátní kanceláři v Praze, kde nyní pobývá. Své zážitky a dojmy z letní stáže u nás sdílí na svém blogu. Sofii se působení v ČR pomalu chýlí ke konci. Pátou část s jejími zážitky a zkušenostmi si můžete přečíst již nyní! …
Sofiin čtvrtý týden v endors
Sofia, stážistka z UCLA v USA, kterou už znáte z předchozích článků, pokračuje ve svém seznamování s prací v advokátní kanceláři a s Prahou, kde nyní pobývá. Své zážitky a dojmy z letní stáže u nás sdílí na svém blogu. Sofia je v půlce svého působení v ČR a práce v kanceláři a život v Praze se jí vrývá…
Umělá inteligence (AI) – autor, nebo porušitel?
S rozvojem strojového učení se stále častěji setkáváme s dokonalejšími technologiemi, které umožňují umělé inteligenci (AI) zpracovávat větší a větší množství dat. Pro potřeby trénování „autorských“ schopností AI používají společnosti provozující aplikace s umělou inteligencí již existující díla autorů, která…
Sofiin třetí týden v endors
Sofia, stážistka z UCLA v USA, kterou už znáte z předchozích článků, pokračuje ve svém seznamování s prací v advokátní kanceláři a s Prahou, kde nyní pobývá. Své zážitky a dojmy z letní stáže u nás sdílí na svém blogu. Třetí část si můžete přečíst již nyní!
Ochrání koexistenční smlouva Vaše ochranné známky?
Ochranné známky slouží podnikatelům k odlišení jejich specifických výrobků od výrobků podobných a jsou proto ideálním nástrojem sebeidentifikace společnosti a zároveň k ochraně dobrého jména výrobce. Není však jednoduché přijít se zněním ochranné známky, které by před Vámi dosud nikoho nenapadlo, o to spíše, když máte…
Novinky účinné od 1.7.2024 v důsledku novely zákona o zaměstnanosti související se zaměstnáváním cizinců
K 1. červenci 2024 nabyla účinnosti novela zákona o zaměstnanosti, která se dotkla zejména právní úpravy týkající se zaměstnávání cizinců. Novela má za cíl ulehčení administrativní zátěže zaměstnavatelů a zjednodušení postupů při vysílání zaměstnanců do ČR ve smyslu směrnice EP a Rady 96/71/ES, o vysílání pracovníků v…
Sofiin druhý týden v endors
Sofia, stážistka z UCLA v USA, kterou už znáte z prvního článku, pokračuje ve svém seznamování s prací v advokátní kanceláři a s Prahou, kde nyní pobývá. Své zážitky a dojmy z letní stáže u nás sdílí na svém blogu. Druhou část si můžete přečíst už dnes!
Právo pronajímatele zastavit dodávky služeb neplatícímu nájemci a obdobné právo společenství vlastníků zastavit dodávky služeb vlastníku jednotky
Nejvyšší soud České republiky se ve svém nedávném rozhodnutí vyjádřil k otázce nároku pronajímatele bytu, jako poskytovatele služeb, zastavit dodávky služeb nájemci, jako příjemci daných služeb, který neplatí zálohy. Současně se vyjádřil i k obdobné situaci, kdy vlastník jednotky neplatí zálohy společenství…
Limity užívání cizí ochranné známky
Ochranná známka chrání jakékoli označení (např. slova, obrázek apod.) výrobku nebo služby a umožňuje jejímu vlastníkovi výlučné právo toto označení používat. Tato ochrana však není absolutní, a i jiný podnikatel má možnost tuto ochrannou známku za určitých podmínek užívat.
Sofia v endors!
Stejně jako v uplynulém roce, tak i nyní jsme se rozhodli pokračovat ve spolupráci s ECCEDU, díky kterému k nám opět zavítal student z USA, aby rozvíjel své znalosti práva i v rámci země, jež je součástí Evropské unie. V letošním létě v naší kanceláři působí Sofia z Kalifornie, která o práci v ČR velmi usilovala. Její úsilí…
Aktuální a plánované změny dohod o provedení práce
Dohody o provedení práce se po loňské novele dočkaly další změny. Zaměstnavatelé mají v návaznosti na loni přijatý konsolidační balíček od 1. července 2024 rozšířenou oznamovací povinnost vůči ČSSZ, na základě níž musí oznamovat ČSSZ datum nástupu všech zaměstnanců na DPP, a to i když nejsou účastni nemocenského…
Chytrý telefon, hloupá dohoda: Neúspěšná snaha investora získat podíl ve startupu přes WhatsApp
V současné digitální éře by se dalo očekávat, že právo půjde s dobou. Nedávný případ u Vrchního soudu v Olomouci však současně ukázal, že i když elektronická komunikace vládne světem, smluvní jednání musí stále splňovat jisté formality bez ohledu na komunikační prostředek.
E-shop legálně: Komplexní právní prověrka pro online prodej
Na prodej zboží nebo poskytování služeb distančně prostřednictvím e-shopu klade právní úprava rozsáhlé nároky. Na rozdíl od běžného prodeje v kamenné prodejně je v případě internetového prodeje vyžadováno splnění rozsáhlých povinností sahajících od vymezení specifik reklamačního procesu, práva na odstoupení od smlouvy…
Ručení jednatelů a dalších členů orgánů společností za daňové dluhy
Nejvyšší správní soud v červnu 2024 potvrdil možnost správců daně (finančních úřadů) uplatňovat ručení za daňové nedoplatky společností ve vztahu k členům jejich volených orgánů (jednatelům, členům představenstva a dozorčích rad, komplementářům). Ručení mohou správci daně uplatnit v případě, že společnost…
Průvodce soudními spory
Soudní spory od A do Z: Kompletní průvodce soudními spory pro každého
CzechCrunch: Firmy v Česku dluhopisy často zneužívají a vydělávají jen obchodníci. To je špatně, říkají právníci
Dluhopisy. Pro jednoho strašák, pro druhého standardní nástroj financování. Opravdu, takto polarizovaně to v ČR máme. Co si z toho tedy vybrat? A co podle nás aktuálně český dluhopisový trh trápí a jak to zlepšit? Na to vše odpovídají náš řídící partner Vít Kučera s Michalem Kapitánem v článku, který před…
Hromadné žaloby
Vymáhat nyní své nároky vůči „nepoctivým“ obchodníkům je pro mnohé spotřebitele (anebo drobné podnikatele) velmi obtížné, ne-li nemožné. To má změnit nový zákon o hromadném občanském řízení soudním, jenž byl před pár dny definitivně schválen. Nově tak bude možné zahajovat tzv. hromadné (kolektivní) soudní řízení pro větší…
Odpůrčí žaloby v insolvenčním řízení Malina
Nic jsme nepostavili. Zaplaťte, prosím. Aneb jak v insolvenčním řízení Malina padají žaloby. Když bylo zahájeno insolvenční řízení proti dlužníkovi Energetický holding Malina a.s., mnoho zákazníků si oddychlo. Stavebník jim sice nepostavil slíbenou fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo. Před zahájením insolvenčního řízení ale…
Advokátní kanceláře roku 2023/2024
Zařadili jsme se mezi 100 nejzajímavějších a nejinspirativnějších advokátních kanceláří na českém trhu za rok 2023/2024.
Světový den duševního vlastnictví
Každý rok připadá na den 26. dubna oslava Světového dne duševního vlastnictví. Tento den vyhlásila Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO) v roce 2000, aby zvýšila povědomí o tom, jak autorská práva a práva průmyslového vlastnictví (jako např. ochranné známky a průmyslové vzory) ovlivňují každodenní život a oslavila…
Vynucování minimálních cen Vás může přijít draho
ÚOHS se v poslední době zaměřil na distributory spotřebního zboží, kteří prostřednictvím tzv. vertikálních dohod vynucovali stanovení minimálních cen svých výrobků. Tím protiprávně omezovali cenovou soutěž a poškozovali tak nejen prodejce, ale především spotřebitele, kteří tak museli výrobky zakupovat za vyšší cenu.
Když zaklepe kontrola inspektorátu práce – jak postupovat?
Švarcsystém i zastřené zprostředkování zaměstnávání představují protiprávní jednání, která mohou být tvrdě sankcionována. Vzhledem k tomu, že odhalení těchto jevů často tkví v detailu, nezjišťují kontroloři skutečný stav „od stolu“, ale kontrola probíhá na samotném pracovišti zaměstnavatele (např. výrobní hale,…
Zastřené zprostředkování zaměstnávání, legální outsourcing a tenká hranice mezi nimi
Obvykle se švarcsystémem rozumí zastřený pracovněprávní vztah, kdy fyzická osoba vykonává závislou práci pro svého zaměstnavatele, navenek však je tento vztah prezentován jako obchodněprávní vztah mezi nezávislými podnikateli. Podnikatelé si tak často myslí, že pokud jsou na obou stranách daného vztahu obchodní společnosti, pak…
Švarcsystém – v čem spočívá a jak jej poznat, a co za něj hrozí? Za jakých podmínek je možné spolupracovat s fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah?
Provozujete výrobní halu a chcete navázat spolupráci se šikovnými instalatéry či techniky? Otevíráte kosmetický či kadeřnický salon a chcete spolupracovat s různými kosmetičkami a kadeřnicemi? Spolupráce s takovými osobami může probíhat tím způsobem, že s danými osobami založíte pracovněprávní vztah a stanou se…
Jaká pravidla a povinnosti přináší nařízení o digitálních službách?
Dne 17. února 2024 došlo k nabytí úplné účinnosti přelomového evropského nařízení o digitálních službách[1], známého jako DSA, které vešlo v platnost ke konci roku 2022. Dlužno říci, že DSA vstoupilo částečně v účinnost již v srpnu 2023, ale jen v části týkající se povinností subjektů, kteří mají…
Světový den spotřebitelských práv
Na 15. březen každoročně připadá Světový den spotřebitelských práv. Nejenom v českém právním řádu se jedná o oblast velice obsáhlou, ale též velmi striktně regulovanou. Zejména v posledních letech dochází v právní úpravě spotřebitelského práva k častým změnám, a to především z důvodu neustálého rozvoje…
Nepřetržitý odpočinek zaměstnanců: Nová koncepce v českém zákoníku práce pod vlivem evropské judikatury
Již 1. října 2023 vstoupila v účinnost ve významné části „velká“ novela zákoníku práce (dále jen „ZP“) provedená zákonem č. 281/2023 Sb. Tato změna reagovala na dvě klíčové směrnice Evropské unie, konkrétně směrnici č. 2019/1152 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách a směrnici č. 2019/1158 o rovnováze…
Rozhodovací praxe: Valná hromada společnosti s ručením omezeným může rozhodnout o tom, že nebude vyplacen zisk mezi společníky v plné výši, a to i přes to, že k tomu nejsou dány důležité důvody na straně společnosti
Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 29. 11. 2023, sp. zn. 27 Cdo 1306/2023 Právní věta: „Účetní závěrka za rok 2019 nebyla v roce 2021 způsobilým podkladem pro rozhodnutí valné hromady o rozdělení zisku (mimo jiné tak společnost vůbec nemohla posoudit splnění tzv. bilančního testu). Rozhodla-li valná hromada o rozdělení zisku…
Předvídatelné pracovní podmínky znamenají změnu v informační povinnosti vůči zaměstnancům - nově obsáhleji, rychleji a včetně „dohodářů“
Očekávaná novela zákoníku práce nakonec úspěšně prošla legislativním procesem a její účinnost v převážné části nastala od 1.10.2023. Jednou z oblastí, které se novela značně dotkla, je informační povinnost zaměstnavatele vůči zaměstnanci ohledně obsahu pracovněprávního vztahu. Novela významně rozšiřuje…
DPP a DPČ na cestě k zániku? Na dohodáře nově čeká dovolená, rozvrh pracovní doby i některé příplatky
Další z oblastí, kterou novela zákoníku práce zásadně mění, je úprava dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, konkrétně tedy dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ). Kromě nové informační povinnosti zaměstnavatelů přináší novela mimo jiné novinky v podobě práva…
Práce z domova – nově jen na základě písemné dohody, ale s možností nehradit zaměstnancům náklady
Home-office se stává součástí každodenní praxe u stále většího počtu zaměstnavatelů. V souvislosti s tímto trendem novela zákoníku práce nově upravila také podmínky výkonu práce na dálku, a to i nad rámec transpozice předpisů Evropské unie. Podrobnější analýze nové právní úpravy týkající se práce na dálku se věnujeme…
Opožděná digitální revoluce v pracovněprávních vztazích
V dnešní době, kdy se digitalizace nezastavitelně šíří všemi oblastmi lidské činnosti, se také pracovněprávní vztahy nemohou ubránit jejímu vlivu. S aktuální novelou zákoníku práce proto rovněž s účinností k 1.10.2023 nastaly změny, které ovlivňují možnosti uzavírání pracovněprávních dokumentů elektronickou…
Zaměstnanecký opční program: Jak neztratit klíčové zaměstnance a podporovat start-upy
Zaměstnanecké opční programy se stávají stále populárnějšími nástroji pro zajištění loajality zaměstnanců a zároveň pro motivaci k růstu a úspěchu společnosti. V tomto článku se podíváme na to, co přesně zaměstnanecký opční program znamená, a jaké jsou jeho obvyklé varianty v České republice, a to s důrazem na jeho…
Zaměstnanecké motivační programy „po česku“ – Hledáte ten správný pro své klíčové zaměstnance?
Zaměstnanecké motivační programy se staly nedílnou součástí moderního řízení pracovní síly. Kromě běžných zaměstnaneckých opčních programů existují také „nestandardní“ varianty, z nichž každá má své jedinečné výhody. V tomto článku se budeme věnovat alternativním přístupům k těmto motivačním zaměstnaneckým programům…
Opční motivační program pro zaměstnance: Virtuální podíl (akcie) nebo skutečný podíl (akcie)?
Zaměstnanecké opční programy mohou nabývat různých forem, přičemž převažují klasické opční programy ve formě reálných podílů či akcií ve společnosti a programy ve formě virtuálních podílů či akcií ve společnosti. V tomto článku se budeme zabývat blíže těmito dvěma specifickými variantami zaměstnaneckých opčních programů a…
Nejvyšší soud otevřel možnost náhrady škody v důsledku krizových opatření při pandemii
Období pandemie COVID-19 si pravděpodobně většina z nás nechce dobrovolně připomínat. Toto období se pojilo mj. s řadou krizových opatření vlády, která významně zasáhla do činnosti celé řady podnikatelů. Nejvyšší soud („NS“) však v nedávné době vydal rozhodnutí, které vrhá světlo naděje na tyto temné časy. NS totiž…
„Oplétačky“ za něco, co jste při řízení nespáchali?
Počínaje lednem 2022 byla Policii ČR, Celní správě a v jistých případech i strážníkům obecní policie svěřena nová pravomoc. Jde o oprávnění zabavit SPZ či na auto instalovat tzv. botičku za situace, má-li provozovatel daného vozidla nedoplatek na pokutě za přestupek.
Nová aplikace Finanční zdraví umožňuje samotest finanční kondice společností
V červenci Ministerstvo spravedlnosti spustilo novou webovou aplikaci s názvem Finanční zdraví, která podnikatelům umožní ověřit si svou finanční situaci a identifikovat stav podnikové krize nebo dokonce hrozícího úpadku. Aplikace je způsobem naplnění požadavku evropské směrnice o restrukturalizaci a insolvenci…
Novela zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele
S prvním červencovým dnem tohoto roku nabyla účinnosti novela zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele (dále jen „zákon“), která primárně reaguje na obsáhlé změny insolvenčního práva a zároveň udržuje trend v posilování postavení a ochrany zaměstnance. Mimo to taktéž brojí proti zneužívání…
Právo na rovnost, rovné zacházení a zákaz diskriminace
Každý rok 18. července je po celém světě slaven Mezinárodní den Nelsona Mandely. Tento mezinárodní svátek se koná na počest života a úspěchů Nelsona Mandely, jihoafrického revolucionáře, politika a filantropa bojujícího proti apartheidu. Při příležitosti tohoto významného dne je vhodné se krátce zamyslet nad právním odkazem…
E-sport, hobby i kariéra
Rychlý technologický pokrok posledních dekád vedl mj. také ke vzniku a značnému rozšíření popularity počítačových her, jež byly a dodnes jsou vnímány zejména jako volnočasová, relaxační aktivita. Se stoupající popularitou počítačových her však v posledních letech roste také kompetitivní scéna, pro níž se vžil název e…
Nová pravidla pro e-business - novela zákona o některých službách informační společnosti
Více transparentnosti a spravedlnosti ve vztahu mezi podnikovými uživateli a online zprostředkovateli služeb (například e-commerce platformy nebo online tržiště) přináší novela zákona o některých službách informační společnosti, která do českého práva vnáší evropské nařízení známé také jako „P2B nařízení“. Jejím cílem je více…
Novela energetického zákona
Novela energetického zákona (tzv. LEX OZE 1) platná od ledna tohoto roku přináší výrazné administrativní zjednodušení v oblasti instalace a provozu malých zdrojů obnovitelné energie. Pro elektrárny do výkonu 50 kW nově není třeba mít rozhodnutí o umístění stavby ani územní souhlas a zároveň tyto malé zdroje nepotřebují licenci…
Rozsudek Soudního dvora Evropské unie ve věci nepřetržitého odpočinku
Máte ve firmě směnný provoz? Raději zbystřete. Nedávný rozsudek Soudního dvora Evropské unie přinesl z pohledu českého práva přelomové výklady pojmů „nepřetržitý odpočinek v týdnu“ a „denní odpočinek“. Soud rozhodl, že se jedná o dvě samostatná práva na dva rozdílné druhy odpočinku, přičemž zaměstnanci mají nárok na oba. Český…
Novinky z procesu digitalizace služeb státní správy - novela zákona o právu na digitální služby
Česká republika si v rámci tzv. Digitální ústavy stanovila, že do roku 2025 by mělo dojít k digitalizaci všech služeb uvedených v tzv. katalogu služeb veřejné správy. Zajímá Vás, jak tento proces pokračuje, co je nového, kdo ho řídí a kdy například bude možné mít uložené osobní doklady v mobilu? Připravili jsme pro Vás…
„Definitivní“ nový stavební zákon
Vláda schválila novelu stavebního zákona, která výrazně zrychlí a zjednoduší stavební řízení v duchu zásady „jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko“. Mezi nejdůležitější změny patří digitalizace celého procesu povolení stavby, která odstraní fronty na úřadech. Stavebník si nově obstará pouze projektovou dokumentaci a souhlasy…
Co dělat, když vás soused obtěžuje smradem z cigaret?
Co dělat, když vás soused obtěžuje zápachem z cigaret? Právě tuto otázku z právního pohledu nedávno okomentovala pro denik.cz naše kolegyně Magdalena Krkošková.
Jak postupovat při údržbě stavby, ke které je přístup jen od souseda?
Jak postupovat při údržbě stavby, ke které je přístup jen od souseda? Základem sporu se může stát obyčejný plot či zeď. Právě tento případ z právního pohledu nedávno okomentoval pro denik.cz náš kolega Jiří Vojtek.
Okamžité zrušení pracovního poměru v kontextu útoku na majetek zaměstnavatele
Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem je zákonem vykládáno jako výjimečné. Je vyhrazeno pro ty opravdu nejzávaznější případy provinění ze strany zaměstnance vůči zaměstnavateli. Navíc by mělo jít pouze o ty případy, kdy namísto toho, aby zaměstnavatel rozvázal se zaměstnancem pracovní poměr výpovědí, přistoupí k…
ESG kritéria pro udržitelnost a jejich zvyšující se význam
ESG je zkratka, kterou nejen v odborných textech vídáme v poslední době čím dál častěji, a to z důvodu, že se její význam stále zvyšuje, a to nejen jako oblast evropské regulace, ale roste po ní poptávka i v investiční praxi, a především ve společnosti.
Nájem prostor sloužících podnikání
Nájem prostor sloužících podnikání (dříve nájem nebytových prostor) je jednou ze speciálních úprav nájmů v občanském zákoníku, který se úpravou nejvíce blíží úpravě nájmu k zajištění bytových potřeb. Avšak zatímco nájem „k bydlení“ upřednostňuje širokou a neměnnou ochranu práva nájemce, u „podnikatelského“ nájmu…
Velká novela zákona o významné tržní síle
Dne 1.1.2023 nabyla účinnosti novela zákona o významné tržní síle a nekalých obchodních praktikách při prodeji zemědělských a potravinářských produktů, která převádí evropskou směrnici o nekalých obchodních praktikách mezi podniky v zemědělském a potravinovém řetězci do českého právního řádu.
Moderace smluvní pokuty ve světle aktuální judikatury Nejvyššího soudu aneb převrat v rozhodovací praxi
Velký senát občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu nedávno vydal přelomové rozhodnutí (sp. zn. 31 Cdo 2273/2022), které převratně mění způsob „moderace“ (snížení) smluvní pokuty soudem. Při této moderaci soud posuzuje, zda je výše smluvní pokuty přiměřená „hodnotě“ povinnosti zajišťované smluvní pokutou, a…
Influencer marketing aneb na co právně nezapomenout
Poslední dobou se často žertovně říká, že snad každý je dnes influencer. Něco pravdy na tom přeci jen bude. Profese, která se ještě před pár lety nebrala vážně, dnes hýbe světem a mnoho firem si dnes uvědomuje ohromný potenciál influencer marketingu. Sociální sítě se staly jedním z nejžádanějších míst pro reklamu – jak…
Předsmluvní odpovědnost aneb odpovědnost, o které možná ani nevíte
Snad každý si je vědom existence smluvní odpovědnosti, avšak o existenci předsmluvní odpovědnosti ví jen málokdo. Kořeny předsmluvní odpovědnosti bychom mohli najít již v římském právu. V České republice byla problematika předsmluvní odpovědnosti vnímána již v minulém století, kdy se jednalo o institut nepsaný,…
Rozhodovací praxe: Smlouva o smlouvě budoucí o převodu nemovitosti může být platně uzavřena i ústně
Rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 27.5.2022, sp. zn. 33 Cdo 72/2021 „Smlouva o smlouvě budoucí o převodu nemovitosti nemusí mít písemnou formu a může být uzavřena i ústně.“[1]
Zákaz sebeobviňování a křivá výpověď aneb kdy může obviněný lhát?
Zákaz sebeobviňování představuje významnou ústavní zásadu. Její rozsah a aplikace je však soudy často vykládána nesprávně. Státní moc pak v takových případech postupuje při získávání důkazů v neprospěch obviněného protiprávním způsobem. Proti této praxi se nedávno ohradil Ústavní soud.
Novoroční novinky v oblasti spotřebitelského práva
6.ledna 2023 nabyla účinnosti podstatná novela občanského zákoníku a zákona o ochraně spotřebitele, která do českého právního řádu promítá požadavky EU. Novela v mnoha oblastech posiluje postavení spotřebitelů, zejména těch nejzranitelnějších. Přináší tak s sebou i zásadní změny a nové povinnosti pro podnikatele. V …
České společnosti by si měly zkontrolovat zapsané údaje o skutečných majitelích
Zákon o evidenci skutečných majitelů prošel s účinností k prvnímu říjnu 2022 novelizací a každá (nejen) společnost by si proto měla sama zkontrolovat, zda jsou „její“ informace v evidenci aktuální. Pokud nejsou, už dávno byl nejvyšší čas to napravit. Chybné nebo nedostatečné údaje mohou totiž právnickým osobám přinést…
Novela zákoníku práce aneb čekají nás revoluční změny?
V legislativním procesu je aktuálně návrh důležité novely zákoníku práce, která má být přijata a nabýt účinnosti v průběhu prvního pololetí roku 2023. Tato novela se významně dotkne mj. podmínek zaměstnávání tzv. pečujících osob, home-office a osob pracujících na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr (DPP…
Změny v zákoně o elektronických komunikacích aneb co nám přinesl rok 2022
Novelizace zákona o elektronických komunikacích, účinná od roku 2022 a reflektující požadavky evropského práva, zavedla do českého právního řádu několik změn, zejména ve vztahu k ochraně spotřebitelů. V neposlední řadě cílí také na podnícení investic do vysokorychlostních sítí.
Whistleblowing: Jste připraveni? My ano!
V současné době je schvalován návrh zákona o ochraně oznamovatelů. Zákon má přinést regulaci tzv. whistleblowingu, tedy oznamování vybraných protiprávních jednání (trestné činy apod.). Úprava vychází z evropské legislativy. Z aktuálního textu (který může doznat dalších změn) vyplývá, že nová úprava dopadne ve…
Přístup k evidenci skutečných majitelů by neměl být veřejný, rozhodl Soudní dvůr Evropské unie
Soudní dvůr Evropské Unie (dále jen „SDEU“) zveřejnil dne 22. listopadu 2022 rozsudek[1], jímž prohlásil ustanovení evropské směrnice proti praní špinavých peněz, na jehož základě musely být informace o skutečných majitelích právnických osob (např. tedy českých společností) dostupné široké veřejnosti, za neplatné pro …