Dohody o provedení práce ve víru změn a co aktuálně vlastně platí?
Nejen v roce 2023, ale též v roce 2024 prošly dohody o provedení práce (DPP) několika legislativními změnami, které měly zásadním způsobem ovlivnit jejich fungování. Původně plánované úpravy přinášely nový režim oznámených dohod, avšak nakonec došlo ke změně kurzu. Co tedy aktuálně od 1. 1. 2025 platí?
Konsolidační balíček a následné úpravy v roce 2024
Původně měla s účinností od 1.7.2024 vstoupit v platnost pravidla tzv. konsolidačního balíčku (zákon č. 349/2023 Sb.), který zaváděl dva limity pro vznik účasti na nemocenském pojištění u DPP – 25 % průměrné mzdy u jednoho zaměstnavatele a 40 % průměrné mzdy při souběhu více DPP. Pokud by zaměstnanec některý z těchto limitů překročil, byl by povinen odvést pojistné.
Tento systém však byl na jaře 2024 upraven dalším zákonem (zákon č. 163/2024 Sb.), který změnil pravidla pro účast na nemocenském pojištění a měl zavést režim tzv. oznámené dohody. Tento koncept umožňoval zaměstnavatelům registrovat zaměstnance pracujícího na DPP v režimu, kde by se účast na pojištění posuzovala odlišně, s limitem 11.500 Kč pro rok 2025. Systém měl také přinést rozdělení dohod na hlavní a vedlejší. Rozdělení však na poslední chvíli, tedy v prosinci 2024, zrušil zákon č. 470/2024 Sb.
Jaký je aktuální režim DPP od 1. 1. 2025?
Podle aktuální právní úpravy účinné od 1. 1. 2025 nadále platí tato pravidla pro DPP:
- DPP bude podléhat nemocenskému pojištění, pokud dosažený příjem v daném kalendářním měsíci přesáhne 25 % průměrné mzdy, tedy 11.500 Kč pro rok 2025.
- Limit se bude posuzovat samostatně u každého zaměstnavatele.
- Příjem pod touto hranicí nebude podléhat sociálnímu a zdravotnímu pojištění ani zálohové dani z příjmu, ale pouze srážkové dani.
- Registrační povinnost všech DPP u ČSSZ a podávání výkazů zůstává zachována.
Další důležité změny týkající se DPP a DPČ (dohod o pracovní činnosti):
- Od 1. 8. 2024 byla zavedena možnost sjednání odměny u DPP/DPČ již s přihlédnutím k případné noční práci, práci ve ztíženém pracovním prostředí nebo práci v sobotu a neděli. Podmínky pro sjednání takové odměny zahrnující všechny nebo některé tyto příplatky jsou velmi komplikované, a u hodinových odměn je téměř nemožné je prakticky využít.
- Od 1. 1. 2025 je možné písemně sjednat i se zaměstnancem pracujícím na DPP nebo DPČ režim samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem. V některých případech tento režim může být praktický, ale v některých případech nebude vhodný, zejména tehdy, kdy taková dohoda má mít charakter práce na „zavolanou“, tj. skutečně v závislosti na konkrétních provozních potřebách zaměstnavatele (např. při záskoku po dobu neplánované nepřítomnosti v práci za jiného zaměstnance).
Co to znamená pro vás?
Pro zaměstnavatele nadále zůstává registrační povinnost všech DPP u ČSSZ a povinnost zasílat výkazy o měsíčním zúčtovatelném příjmu z těchto DPP, tedy povinnosti, které byly ve vztahu k DPP zavedeny s účinností od 1. 7. 2024. Zaměstnavatelé jsou nadále povinni sledovat u zaměstnanců pracujících na DPP jejich měsíční zúčtovatelný příjem z takové dohody, resp. limit, kdy jim vzniká účast na nemocenském pojištění. Nově se však tento limit pro rok 2025 navyšuje na částku 11.500 Kč za kalendářní měsíc.
Nově mohou zaměstnavatelé také zvážit, zda pro ně bude výhodné či užitečné zavést u zaměstnanců pracujících na DPP či DPČ režim tzv. samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem nebo s nimi sjednat odměnu, která již bude zahrnovat veškeré nebo některé zákonné příplatky k takové odměně.
Pokud s těmito změnami a jejich uvedením do praxe potřebujete pomoci, neváhejte se obrátit na naši kancelář.