Flexinovela zákoníku práce (část 2.): Přehled dalších důležitých změn, které by vám neměly uniknout!
Zde přinášíme přehled dalších klíčových změn připravované novely zákoníku práce, které by měly přinést větší flexibilitu do pracovněprávních vztahů a reflektovat aktuální potřeby trhu práce:
Návrat na původní místo po rodičovské dovolené: Garance až do 2 let věku dítěte
Rodiče na rodičovské dovolené nově získají větší jistotu – až do 2 let věku dítěte jim zaměstnavatel musí garantovat návrat na jejich původní pracovní místo, pokud pozice nezanikne. Díky této změně budou mít rodiče více klidu během péče o dítě a zároveň možnost lépe si naplánovat svůj návrat do práce.
Pro zaměstnavatele to znamená nutnost pečlivějšího plánování obsazení pracovních míst, aby zajistili plynulý chod firmy i během dlouhodobých absencí.
Volnější pravidla pro řetězení pracovních poměrů na dobu určitou po dobu zástupu za rodiče na mateřské, otcovské či rodičovské dovolené
Zaměstnávání na zástupy za rodiče na mateřské, otcovské či rodičovské dovolené se stane mnohem jednodušším a flexibilnějším. Pracovní poměr na dobu určitou, sjednaný jako zástup za takového zaměstnance, bude možné prodlužovat a opakovat neomezeně, pokud celková doba takového pracovního poměru, popř. na sebe navazujících pracovních poměrů nepřesáhne 9 let. Pro zaměstnavatele to znamená větší svobodu při plánování personálního obsazení, zatímco zaměstnanci na zástupu získají stabilitu a jistotu dlouhodobějšího pracovního poměru.
Větší volnost přivýdělku během rodičovské dovolené u stejného zaměstnavatele
Rodiče na rodičovské dovolené získají větší možnost přivýdělku – nově si budou moci přivydělávat u svého zaměstnavatele formou DPP nebo DPČ, a to i na stejný druh práce, jaký vykonávají u svého zaměstnavatele v hlavním pracovním poměru. Tato změna odstraní dosavadní omezení, kdy souběžný pracovní poměr či jiný pracovněprávní vztah ke stejnému zaměstnavateli nemůže být sjednán na stejný druh práce jako primární pracovní poměr. Rodiče si tak bez větších komplikací a formálních překážek budou moci udržet kontakt se svým zaměstnavatelem a rozšíří se jim možnost přivýdělku během rodičovské dovolené.
Mladiství od 14 let mohou pracovat o prázdninách
Nová právní úprava má mladistvým od 14 let otevřít dveře k první pracovní zkušenosti během letních prázdnin. Budou moci vykonávat tzv. „lehké práce“ spadající do kategorie první dle zákona o ochraně veřejného zdraví a které neškodí jejich zdraví, vzdělávání a morálnímu rozvoji. Jejich pracovní doba bude omezena na 35 hodin týdně a na 7 hodin denně, maximálně do 20 hodiny. K platnému uzavření pracovní smlouvy nebo dohody bude zapotřebí písemný souhlas zákonného zástupce. Tato změna dává mladým lidem šanci i před ukončením povinné školní docházky seznámit se s pracovním prostředím, a firmám zase umožňuje využít novou, energickou skupinu pracovní síly, která může přinést svěží nápady a perspektivu.
Elektronické doručování mzdových výměrů
Doručování mzdových výměrů bude snazší. Zaměstnavatelé je mohou zasílat elektronicky, bez nutnosti předchozího souhlasu zaměstnance. Dokumenty však musí být opatřeny uznávaným elektronickým podpisem a zaměstnanec musí mít možnost si je uložit a vytisknout. Pozor, pokud zaměstnanec doručení mzdového výměru nepotvrdí do 15 dnů, dokument nebude považován za doručený.
Bezhotovostní výplata mzdy jako standard
Návrh novely rozšiřuje možnost zaměstnavateli vyplácet na svůj náklad a nebezpečí mzdu bezhotovostním převodem na bankovní účet, který se stává primárním způsobem výplaty bez nutnosti předchozí dohody se zaměstnancem. Zaměstnanec bude moci určit pro výplatu jen účet vedený v českých korunách u banky či pobočky zahraniční banky se sídlem v ČR. Výplata v hotovosti však nadále zůstává možná – například, pokud zaměstnanec nemá bankovní účet nebo bezhotovostní platbu výslovně odmítne. Tato změna proto tedy neznamená úplné zrušení hotovostní výplaty, ale reflektuje skutečnost, že v dnešní době je bezhotovostní způsob výplaty mzdy převažující formou výplaty.
Mzda v cizí měně? Ano, ale jen za určitých podmínek
Návrh novely rozšiřuje okruh zaměstnanců, kterým bude moci zaměstnavatel vyplácet mzdu v cizí měně, pokud tak bude dohodnuto s daným zaměstnancem. Tato možnost je určena především pro zaměstnance s „cizím prvkem“, tedy pro cizince, osoby bez státní příslušnosti, občany EU (a zároveň nikoli občany ČR), kteří nemají v ČR trvalý pobyt, a zaměstnance trvale žijící v zahraničí.
Kratší odpočinek mezi směnami v krizových situacích
V případě havárií nebo mimořádných událostí bude možné u zaměstnanců starších 18 let zkrátit nepřetržitý denní odpočinek až na 6 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích (nyní lze zkrátit ve stanovených případech na 8 hodin). Toto zkrácení však musí být následně kompenzováno tak, že následující odpočinek bude prodloužen alespoň o dobu zkrácení tohoto odpočinku.
Zrovnoprávnění registrovaných partnerů
Registrovaní partneři získají stejná práva jako manželé rovněž při přechodu nároku na mzdu nebo plat tak, aby přecházel na pozůstalého partnera za stejných podmínek jako u pozůstalého manžela včetně nároku na peněžitou kompenzaci ve výši trojnásobku průměrného výdělku. V legislativním procesu je rovněž změna příslušného nařízení vlády, kterým by měli registrovaní partneři získat nově stejný nárok na důležité osobní překážky (svatba, pohřeb atd.) jako mají manželé.
Závěr:
Rádi Vám poskytneme detailnější informace a vysvětlení k jednotlivým připravovaným změnám. Rádi Vám pomůžeme také s jejich implementací do Vašich vnitřních předpisů a firemních postupů, v rámci kterých bude třeba reagovat na větší pružnost pracovněprávních vztahů a více přizpůsobovat pracovní podmínky individuálním potřebám zaměstnanců. Doporučujeme proto podrobit Vámi užívané pracovněprávní dokumenty právnímu auditu, popř. je upravit tak, abyste již byli zavčasu připraveni na tyto plánované změny.