Nařízení EUDR proti odlesňování: Co přináší a na koho se vztahuje?
Ačkoli jsme teprve v prvním čtvrtletí roku 2025, dovolte nám představit nové nařízení, které částečně nabude účinnosti 30. prosince tohoto roku. Jedná se o nařízení Evropské unie o dodávání na trh Unie a vývozu z Unie některých komodit a produktů spojených s odlesňováním a znehodnocováním lesů (dále jen „Nařízení EUDR“). Účinnost se prozatím bude týkat velkých a středních podniků, přičemž účinnost v plném rozsahu i pro malé podniky a mikropodniky bude následovat v červnu následujícího roku. Nařízení EUDR tak bude mít zásadní dopad na obchodování s komoditami spojenými s odlesňováním a znehodnocováním lesů. Jak přesně Nařízení EUDR ovlivní podniky a jaké komodity se dostanou pod přísnější kontrolu? Odpovědi na tyto otázky najdete v následujícím článku.
Co Nařízení EUDR upravuje?
Nařízení EUDR se zaměřuje zejména na minimalizaci podílu EU na odlesňování a znehodnocování lesů. Cílem je přispět ke snížení celosvětového odlesňování, a to pomocí regulace tzv. „relevantních komodit“ – tedy surovin a produktů, které mají globálně největší vliv na odlesňování. Konkrétně se jedná o skot, kakao, kávu, palmu olejnou, kaučuk, sóju a dřevo. Nařízení EUDR se však vztahuje také i na další relevantní produkty vyrobené z těchto surovin, a to například na pneumatiky, nábytek a další dřevěné výrobky, čokoláda, kůže, těsnění a gumy vyrobené z kaučuku, papírenské zboží, obalové materiály a mnohé další.
Nařízení EUDR pro výše zmíněné relevantní komodity a produkty stanoví tři základní podmínky:
- Nesmí způsobovat odlesňování;
- byly vyprodukovány v souladu s příslušnými právními předpisy;
- mají platné prohlášení o náležité péči.
V případě, že tyto podmínky nesplňují, nesmí být legálně uvedeny na trh EU, či naopak vyvezeny do zahraničí.
Na koho se Nařízení EUDR vztahuje?
Nařízení EUDR se vztahuje na všechny fyzické i právnické osoby, které v rámci své obchodní činnosti dodávají či dovážejí relevantní komodity a produkty na trh EU, případně je z EU vyvážejí. Dále se vztahuje také na obchodníky, kteří dodávají na trh relevantní produkty (tedy převážně výrobky z relevantních komodit). Jedná se tedy o velmi široký okruh adresátů, který zahrnuje nejen obchodníky, ale i výrobce.
Jaké oblasti budou Nařízením EUDR dotčeny?
Dotčené oblasti Nařízení EUDR jsou vymezeny relevantními komoditami, jejichž produkci, uvádění na trh i vývoz bude nově podmíněno prokázáním jejich bezvadného ekologického původu, a to pomocí institutu náležité péče.
Dá se říci, že Nařízení EUDR se dotkne zejména podstatné části potravinového průmyslu a dále zemědělců, kteří obhospodařují lesní pozemky či chovají skot.
V oblasti zpracování dřeva sice Nařízení EUDR pouze nahradí již existující starší nařízení prováděné zákonem č. 226/2013 Sb., o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh, ale nově bude regulováno více oblastí. Nejvýraznější dopad tedy může nastat u zpracování papíru. Dotčena samozřejmě budou i další odvětví, která dále zpracovávají výrobky z relevantních komodit.
Co znamená institut náležité péče?
Jedním z klíčových prvků Nařízení EUDR je institut náležité péče. Co to však znamená v praxi? Všechny povinné subjekty uvedené výše mají povinnost náležité péče, která spočívá v následujícím:
- Shromažďovat informace, údaje a doklady o relevantních komoditách/produktech, se kterými nakládají;
- posuzovat rizika, že relevantní produkty jsou nevyhovující;
- přijímat opatření ke zmírnění rizik.
Rozsah konkrétních povinností se však může lišit podle postavení společnosti v dodavatelském řetězci. Například primární dodavatelé mají povinnost zjišťovat a uchovávat veškeré relevantní informace o původu relevantních komodit, kdežto koncoví obchodníci mají povinnost uchovávat pouze tyto informace získané od dodavatelů.
Systém náležité péče je třeba zavést ještě před samotným uvedením/dodáním produktu. Každá povinná osoba by proto měla přijmout rámec postupů a opatření, aby zajistila, že relevantní produkty, které uvádí na trh, případně vyváží, jsou v souladu s Nařízení EUDR. Výstupem by pak mělo být prohlášení o náležité péči, které se zveřejní v informačním systému Evropské komise. K registraci lze použít identifikačního číslo hospodářského subjektu (EORI), případně IČO nebo DIČ, pokud subjekt nemá přidělené EORI. Bez takového prohlášení pak nebude legální tyto relevantní produkty uvést na trh.
Jaké jsou sankce?
V případě nedodržení povinností stanovených Nařízením EUDR hrozí povinnému subjektu vysoké sankce – jedná se zejména o finanční pokuty, a to až do výše 4 % celkového ročního obratu společnosti. Dále hrozí konfiskace dotčených produktů, zákaz uvádění relevantních produktů a komodit na trh, či vyloučení z veřejných zakázek a další omezení v oblasti přístupu k veřejným financím.
Závěr
Nařízení EUDR je krokem k zajištění odpovědného obchodování, které minimalizuje odlesňování, znehodnocování lesů a ničení životního prostředí. Pro dotčené subjekty to tak znamená nutnost přizpůsobit své obchodní praktiky a zavést opatření pro zajištění souladu s těmito novými pravidly Nařízení EUDR.