Aktuální a plánované změny dohod o provedení práce
Dohody o provedení práce se po loňské novele dočkaly další změny. Zaměstnavatelé mají v návaznosti na loni přijatý konsolidační balíček od 1. července 2024 rozšířenou oznamovací povinnost vůči ČSSZ, na základě níž musí oznamovat ČSSZ datum nástupu všech zaměstnanců na DPP, a to i když nejsou účastni nemocenského…
Chytrý telefon, hloupá dohoda: Neúspěšná snaha investora získat podíl ve startupu přes WhatsApp
V současné digitální éře by se dalo očekávat, že právo půjde s dobou. Nedávný případ u Vrchního soudu v Olomouci však současně ukázal, že i když elektronická komunikace vládne světem, smluvní jednání musí stále splňovat jisté formality bez ohledu na komunikační prostředek.
E-shop legálně: Komplexní právní prověrka pro online prodej
Na prodej zboží nebo poskytování služeb distančně prostřednictvím e-shopu klade právní úprava rozsáhlé nároky. Na rozdíl od běžného prodeje v kamenné prodejně je v případě internetového prodeje vyžadováno splnění rozsáhlých povinností sahajících od vymezení specifik reklamačního procesu, práva na odstoupení od smlouvy…
Ručení jednatelů a dalších členů orgánů společností za daňové dluhy
Nejvyšší správní soud v červnu 2024 potvrdil možnost správců daně (finančních úřadů) uplatňovat ručení za daňové nedoplatky společností ve vztahu k členům jejich volených orgánů (jednatelům, členům představenstva a dozorčích rad, komplementářům). Ručení mohou správci daně uplatnit v případě, že společnost…
Průvodce soudními spory
Soudní spory od A do Z: Kompletní průvodce soudními spory pro každého
CzechCrunch: Firmy v Česku dluhopisy často zneužívají a vydělávají jen obchodníci. To je špatně, říkají právníci
Dluhopisy. Pro jednoho strašák, pro druhého standardní nástroj financování. Opravdu, takto polarizovaně to v ČR máme. Co si z toho tedy vybrat? A co podle nás aktuálně český dluhopisový trh trápí a jak to zlepšit? Na to vše odpovídají náš řídící partner Vít Kučera s Michalem Kapitánem v článku, který před…
Hromadné žaloby
Vymáhat nyní své nároky vůči „nepoctivým“ obchodníkům je pro mnohé spotřebitele (anebo drobné podnikatele) velmi obtížné, ne-li nemožné. To má změnit nový zákon o hromadném občanském řízení soudním, jenž byl před pár dny definitivně schválen. Nově tak bude možné zahajovat tzv. hromadné (kolektivní) soudní řízení pro větší…
Odpůrčí žaloby v insolvenčním řízení Malina
Nic jsme nepostavili. Zaplaťte, prosím. Aneb jak v insolvenčním řízení Malina padají žaloby. Když bylo zahájeno insolvenční řízení proti dlužníkovi Energetický holding Malina a.s., mnoho zákazníků si oddychlo. Stavebník jim sice nepostavil slíbenou fotovoltaiku nebo tepelné čerpadlo. Před zahájením insolvenčního řízení ale…
Advokátní kanceláře roku 2023/2024
Zařadili jsme se mezi 100 nejzajímavějších a nejinspirativnějších advokátních kanceláří na českém trhu za rok 2023/2024.
Světový den duševního vlastnictví
Každý rok připadá na den 26. dubna oslava Světového dne duševního vlastnictví. Tento den vyhlásila Světová organizace duševního vlastnictví (WIPO) v roce 2000, aby zvýšila povědomí o tom, jak autorská práva a práva průmyslového vlastnictví (jako např. ochranné známky a průmyslové vzory) ovlivňují každodenní život a oslavila…
Vynucování minimálních cen Vás může přijít draho
ÚOHS se v poslední době zaměřil na distributory spotřebního zboží, kteří prostřednictvím tzv. vertikálních dohod vynucovali stanovení minimálních cen svých výrobků. Tím protiprávně omezovali cenovou soutěž a poškozovali tak nejen prodejce, ale především spotřebitele, kteří tak museli výrobky zakupovat za vyšší cenu.
Když zaklepe kontrola inspektorátu práce – jak postupovat?
Švarcsystém i zastřené zprostředkování zaměstnávání představují protiprávní jednání, která mohou být tvrdě sankcionována. Vzhledem k tomu, že odhalení těchto jevů často tkví v detailu, nezjišťují kontroloři skutečný stav „od stolu“, ale kontrola probíhá na samotném pracovišti zaměstnavatele (např. výrobní hale,…
Zastřené zprostředkování zaměstnávání, legální outsourcing a tenká hranice mezi nimi
Obvykle se švarcsystémem rozumí zastřený pracovněprávní vztah, kdy fyzická osoba vykonává závislou práci pro svého zaměstnavatele, navenek však je tento vztah prezentován jako obchodněprávní vztah mezi nezávislými podnikateli. Podnikatelé si tak často myslí, že pokud jsou na obou stranách daného vztahu obchodní společnosti, pak…
Švarcsystém – v čem spočívá a jak jej poznat, a co za něj hrozí? Za jakých podmínek je možné spolupracovat s fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah?
Provozujete výrobní halu a chcete navázat spolupráci se šikovnými instalatéry či techniky? Otevíráte kosmetický či kadeřnický salon a chcete spolupracovat s různými kosmetičkami a kadeřnicemi? Spolupráce s takovými osobami může probíhat tím způsobem, že s danými osobami založíte pracovněprávní vztah a stanou se…
Jaká pravidla a povinnosti přináší nařízení o digitálních službách?
Dne 17. února 2024 došlo k nabytí úplné účinnosti přelomového evropského nařízení o digitálních službách[1], známého jako DSA, které vešlo v platnost ke konci roku 2022. Dlužno říci, že DSA vstoupilo částečně v účinnost již v srpnu 2023, ale jen v části týkající se povinností subjektů, kteří mají…
Světový den spotřebitelských práv
Na 15. březen každoročně připadá Světový den spotřebitelských práv. Nejenom v českém právním řádu se jedná o oblast velice obsáhlou, ale též velmi striktně regulovanou. Zejména v posledních letech dochází v právní úpravě spotřebitelského práva k častým změnám, a to především z důvodu neustálého rozvoje…
Nepřetržitý odpočinek zaměstnanců: Nová koncepce v českém zákoníku práce pod vlivem evropské judikatury
Již 1. října 2023 vstoupila v účinnost ve významné části „velká“ novela zákoníku práce (dále jen „ZP“) provedená zákonem č. 281/2023 Sb. Tato změna reagovala na dvě klíčové směrnice Evropské unie, konkrétně směrnici č. 2019/1152 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách a směrnici č. 2019/1158 o rovnováze…
Rozhodovací praxe: Valná hromada společnosti s ručením omezeným může rozhodnout o tom, že nebude vyplacen zisk mezi společníky v plné výši, a to i přes to, že k tomu nejsou dány důležité důvody na straně společnosti
Usnesení Nejvyššího soudu ze dne 29. 11. 2023, sp. zn. 27 Cdo 1306/2023 Právní věta: „Účetní závěrka za rok 2019 nebyla v roce 2021 způsobilým podkladem pro rozhodnutí valné hromady o rozdělení zisku (mimo jiné tak společnost vůbec nemohla posoudit splnění tzv. bilančního testu). Rozhodla-li valná hromada o rozdělení zisku…